Malowanie parkietu na inny kolor – czy da się i czy warto

Malowanie parkietu najczęściej kojarzy się z kosztownym cyklinowaniem. Okazuje się jednak, że można pomalować parkiet na dowolny kolor i przygotować podłogę z użyciem narzędzi ręcznych, t.j. manualna szlifierka lub paca papieru ściernego. Jeśli nie masz na tyle odwagi żeby zrobić to samemu i jesteś z Krakowa lub okolic możesz taką usługę zamówić na stronie parkiety Kraków. Jeżeli jednak sam planujesz pomalować swój parkiet zobacz poniżej jakie czynności trzeba przeprowadzić, aby bezpiecznie odnowić podłogę na kolejne lata?

Jak przygotować parkiet do malowania?

Pierwszym krokiem jest usunięcie starej warstwy lakieru z parkietu, za pomocą papieru ściernego. Nie ma znaczenia, czy będziemy to robić z użyciem ręcznej szlifierki, czy specjalnej pacy do papieru ściernego. Pierwsze szlifowanie należy wykonać z użyciem gruboziarnistego papieru 60. Pierwsze szlify mają również na celu wygładzenie głębokich rys i ewentualnych zadziorów w podłodze. Kolejne szlify należy wykonywać papierami o coraz większej gruboziarnistości, np. 80, 120, 150, 180, 240. Klasyfikacja ziarnistości papierów ściernych wygląda następująco:

  • gruba, najbardziej ostra: 40-60
  • średnia: 80-120
  • drobna: 150-180
  • bardzo drobna: 220-240
  • super drobna: od 280

Po ostatecznym szlifowaniu należy sprawdzić, czy powierzchnia parkietu jest gładka. Jeżeli nie, to warto przeprowadzić ponowne szlifowanie papierem super drobnym 280. Po każdym przeszlifowaniu, należy usunąć warstwę sproszkowanego lakieru.Natomiast po definitywnym wyszlifowaniu podłogi, trzeba dokładnie usunąć z niej zalegający pył, aby nowa warstwa lakieru dobrze do niej przylgnęła. Warto to zrobić za pomocą odkurzacza, który wciągnie pył zalegający w zakamarkach parkietu. Kolejnym krokiem jest wypełnienie ewentualnych ubytków, specjalną masą szpachlową w kolorze odpowiadającym naturalnemu drewnu.

Jak przeprowadzić malowanie parkietu?

Po dokładnym usunięciu starej warstwy lakieru, kolejnym krokiem jest malowanie. W tym celu należy wybrać lakier o pożądanym odcieniu. Natomiast proces nakładania składa się z kilku etapów. Trzeba postępować według wskazań producenta, znajdujących się na opakowaniu. Większość lakierów można nakładać na podłogę po uprzednim pomalowaniu podkładem, który można nakładać wałkiem – podobnie jak lakier. Następnie po całkowitym wyschnięciu, można przystąpić do nakładania pierwszej warstwy lakieru. Trzeba uważać, aby podkład był suchy, w przeciwnym razie mogą powstać zacieki. Po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru i jej wyschnięciu, trzeba ją zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym, np. 220 lub drobniejszym. Kolejnym krokiem jest dokładne usunięcie powstałego pyłu. Dobrym rozwiązaniem jest przewietrzenie pomieszczenia, aby wydostały się z niego zanieczyszczenia unoszące się powietrzu. Przed nakładaniem kolejnej warstwy lakieru, warto przetrzeć podłogę ściereczkami antystatycznymi. Po takim przygotowaniu można pomalować parkiet lakierem. Podobne czynności należy przeprowadzić w celu olejowania podłogi na inny odcień.

Podczas malowania należy równomiernie rozprowadzać lakier, aby nie pojawiły się nieestetyczne zgrubienia  w miejscach połączeń pasów. Trzeba odczekać odpowiednią ilość godzin, aby lakier porządnie wysechł oraz nie uległ uszkodzeniu podczas wstawiania mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.