Inteligencja przestała już dawno być jedynie mierzonym za pomocą testu wynikiem człowieka. Dziś „inteligentny” mówimy nie tylko o kimś, ale także o czymś. Co to oznacza? Innowacyjność, pomocność, łatwość obsługi, wielofunkcyjność itp. Wiele czasu spędzamy w budynkach- w domach lub miejscach pracy, którymi też najczęściej są biurowce, czy mniejsze lokale. Nic więc dziwnego, że stawiamy sobie za cel zrobienie wszystkiego, żeby te miejsca były inteligentne – mądrze służyły człowiekowi. Jakie instalacje inteligentne są najczęściej stosowane w budynkach?
Morze możliwości
Inteligentne w budynkach może być w dzisiejszych czasach niemal wszystko. Zaczynając od otoczenia – brama, oświetlenie zewnętrzne, rolety antywłamaniowe, po to, co istotne wewnątrz – ogrzewanie, sprzęty RTV i AGD. Wielu architektów, deweloperów i klientów jest zdania, że budynek ma prawo być nazwany inteligentnym tylko wtedy, gdy wszystkie wyżej wymienione udogodnienia tworzą niejako jeden spójny system, najczęściej łatwo sterowany jednym urządzeniem lub przynajmniej urządzeniami w tym samym oprogramowani nawet, gdy jesteśmy z dala od nich.
Nie od dziś dla każdego domu najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jednak od niedawna jest to dużo prostsze, właśnie dzięki systemom inteligentnym. Weźmy pod uwagę np. czujniki dymu i czadu, które w chwili zagrożenia zaalarmują nie tylko właściciela budynku, ale również odpowiednie organy w celach interwencyjnych. Inny przykład to czujniki zbliżeniowe, które natychmiast są w stanie wykryć włamanie, a ich niewielkie wymiary ułatwiają montaż praktycznie w każdej pozycji i lokalizacji. Możesz też montując czujniki do gnizadek elektrycznych sprawdzać, czy wyłączyłeś drukarkę, ekspres czy żelazko. Prócz powyższych funkcji, możemy podłączyć do instalacji inteligentnej kamery, a całość kontrolować i przechowywać za pośrednictwem smartfona i jednaj aplikacji. Telewizja przemysłowa to już przeszłość. Nie potrzebujesz oddzielnego telewizora do obserwacji obrazu z każdej z kamer. Dziś z pomocą np. telefonu czy tableta masz możliwość monitorować obraz z wielu z nich, a także poruszać nimi.
Jeśli interesuje Cię oszczędność energii czy po prostu ochrona środowiska, inteligentna instalacja jest właśnie dla Ciebie. Dzięki niej z poziomu urządzenia mobilnego sterować możesz choćby wspomnianym już wcześniej ogrzewaniem i oświetleniem. Zapomniałeś zgasić światła i wyjechałeś na tydzień? Żaden problem – jedno kliknięcie i po sprawie. Chcesz żeby wentylator wyłączał się pół godziny po wyjściu ostatniego pracownika? Kwestia kilku ustawień i załatwione. Analogicznie możemy postąpić z ogrzewaniem. Słowem – nic prostszego – oszczędność i wygoda.
Dostęp do tych i całej masy innych funkcji otrzymasz w każdym miejscu na świecie, gdzie będzie dostęp do sieci.
Oczywiście to tylko wycinek z zastosowań instalacji inteligentnych – pewien klucz. Jednak możliwości łączenia urządzeń w jeden system jest tyle ile potrzeb klientów – zarówno indywidualnych jak firm.